منبع نوری - لیزر ها و LEDs

منبع نوری یا سورس نوری در شبکه های فیبر نوری از اهمیت بالایی برخوردار است ، نکته قابل توجه اهمیت پیروی تمامی آنها از معیارهای یکسانی در پردازش و تولید پالس ها و انتقال آنها می باشد. به طور مثال بایستی طول موج مشخص و درستی را جهت حرکت پالس ها ارسال نمایند تا روند انتقال صحیح اطلاعات و داده ها به شکل موثر با مدولاسیون منظم صورت پذیرد.
به طور کلی چهار نوع منبع نوری در انتقال داده ها روی شبکه های فیبر نوری مورد استفاده قرار می گیرند که شامل ال ای دی ها (LEDs ) ، لیزرهای فبری پروت ( FP ) ، لیزرهای بازخورد توزیع (DFB ) و لیزرهای با سطح توزیع عمودی (VCSELs ) و در واقع تمامی آنها از یک فناوری در عملکرد خود بهره می برند و ان تبدیل سیگنال الکتریکی به سیگنال نوری است گرچه تفاوت هایی نیز با یکدیگر دارند که نکته اصلی در انتخاب صحیح یک منبع نوری جهت تست به همراه پاور میتر ها و آنالیز های شبکه های فیبر نوری برخورداری از فناوری یکسان وانطباق پذیری با طرف دیگر می باشد.
سورس های نوری LED و لیزرهای با سطح توزیع عمودی (VCSELs ) از سمی کنداکتور نوری با فناوری انتشار نور از سطح تراشه ساخته شده اند درحالی که لیزرهای (FP) نور جانبی تراشه را انتشار می نمایند.
سورس های نوری LED توان خروجی ضعیف تری نسب به مدل های لیزری دارا می باشند که عموما در شبکه های نوری مدل چند حالتی یا مالتی مد ، جهت تست و پردازش اطلاعات کارایی دارند. همچنین پهنای باند LED ها در مقایسه با لیزرها کمتر بوده و در زمان کارایی تا 250 MHz یا تقریبا 200 Mb/s. را پشتیانی می نمایند. در حالی که منابع نوری لیزری ظرفیت های بالاتری در ایجاد پهنای باند تا 10 GHz یا تقریبا 10 Gb/s. و حتی بیشتر را به سبب فناوری تولید خود دارا می باشند.
البته با پیشرفت فناوری شبکه های مالتی، امروزه این شبکه ها نیز با منبع نوری لیزری فعال میگردند که از نوع لیزرهای با سطح توزیع عمودی (VCSELs ) می باشدو با مشخصه حرکت در شبکه های فیبر نوری با تارهای OM3 و OM4 شناخته میشود که سرعت های بالاتر از سرعت ذکر شده را نیز همراه دارد.
لیزرهای نوری بازخورد توزیع (DFB ) عموما در شبکه های تک حالتی فیبر نوری یا سینگل مد مورد استفاده قرار می گیرند و جهت ایجاد طول موج های بالا 1550 (1480-1650) و همچنین سرعت های فوق سریع گیگابایت کاربرد دارند، لیزرهای نوری Fabry-Perot توانایی ارسال طول موج های سینگل مد و مالتی مد را با دامنه مناسبی از سرعت و توان دارا می باشند و در هر دو نوع شبکه های فیبر نوری مالتی مد و سینگل مد مورد استفاده قرار میگیرند.
دستگاه های منبع نوری یا سورس نوری بر اساس فناوری های فوق ساخته می شوند. به هنگام سفارش با توجه به نیاز مشتریان و نوع پروژه های شبکه فیبر نوری ، شماره فنی دقیق انتخاب میگردد،
انتخاب سورس نوری مناسب امری کاملا مهندسی بوده که تنها به معیارهایی مانند نوع فرکانس و ظرفیت طول موج سیگنال خلاصه نمیشود و پارامترهای گسترده تری در انتخاب سورس مورد نیاز شما نقش خواهند داشت. در این انتخاب نیاز به دانش فنی و مهندسی امری ضروری است.
جهت خرید و سفارش محصولات می توانید از طریق فرم تماس و یا تماس با بخش فروش اقدام فرمایید!